Kathedraal van de Heiligen Michaël en Goedele
Świątynia rzymsko-katolicka, która status katedry otrzymała w 1962 roku. Od tego czasu, wraz z katedrą św. Rumbolda w Mechelen, pełnią funkcję katedry Archidiecezji Mechelen-Bruksela. Pierwsza kaplica, poświęcona Świętemu Michałowi, została wybudowana na wzgórzu Treurenberg już w IX wieku. Następnie w XI wieku została zastąpiona przez kościół w stylu romańskim. Powstał on z inicjatywy księcia Brabancji Lamberta II, który sprowadził w 1047 roku relikwie Świętej Guduli (przeniesione tutaj z kościoła św. Gorika, z centrum miasta). Święty Michał jest patronem Brukseli a Święta Gudula jej najbardziej czczoną patronką.
Przebudowę kościoła w stylu gotyku brabanckiego rozpoczął książę Henryk I na początku XIII wieku. Budowa została ukończona w 1519 roku. Wskutek kilkukrotnego plądrowania katedry, jej wnętrze zostało pozbawione wielu dzieł sztuki. W świątyni organizowane są ważne uroczystości królewskie. 6 sierpnia 1993 roku odprawiono mszę pogrzebową króla Baudouina, na której obecne były koronowane głowy z całego świata. 4 grudnia 1999 roku w katedrze miał miejsce ślub następcy tronu Filipa, księcia Brabancji, z hrabianką Matyldą. Przed katedrą znajduje się pomnik przedstawiający króla Baudouina.
De schatten van de kathedraal
Gotycki chór mieści mauzolea książąt Brabancji i arcyksięcia Ernesta Austriackiego, wykonane przez Roberta Colyna de Nole w XVII wieku. Po lewej stronie prezbiterium znajduje się kaplica Cudu Najświętszego Sakramentu (1534-1539), zbudowana w stylu kwiecistego gotyku. Obecnie mieści się tutaj skarbiec katedry, w którym przetrzymuje się między innymi słynny krzyż Drahmal oraz anglosaski relikwiarz z początku XI wieku. Po prawej stronie prezbiterium znajduje się kaplica Matki Boskiej Wyzwolicielki (1649-1655), zbudowana w stylu późnego gotyku. Posiada ona barokowy ołtarz, który stworzył Jan Voorspoel (1666).
Za chórem umieszczono kaplicę poświęconą św. Marii Magdalenie, która powstała w 1675 roku. Znajduje się tu piękny alabastrowy ołtarz przedstawiający mękę Chrystusa, stworzony w roku 1538 przez Jana Mone. Posągi dwunastu Apostołów są dziełem wspaniałych artystów, takich jak Lucas Faydherbe, Jerome Duquesnoy Młodszy, Johannes van Mildert, Tobias Leis. Zastąpiły one posągi zniszczone przez ikonoklastów w 1566 roku.
Za chórem umieszczono kaplicę poświęconą św. Marii Magdalenie, która powstała w 1675 roku. Znajduje się tu piękny alabastrowy ołtarz przedstawiający mękę Chrystusa, stworzony w roku 1538 przez Jana Mone. Posągi dwunastu Apostołów są dziełem wspaniałych artystów, takich jak Lucas Faydherbe, Jerome Duquesnoy Młodszy, Johannes van Mildert, Tobias Leis. Zastąpiły one posągi zniszczone przez ikonoklastów w 1566 roku.
Afmetingen van de kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele
Warto zwrócić uwagę na wspaniały witraż Jana Haecka z 1537 roku. Przedstawia on cesarza Karola V z żoną, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, oraz ich patronów. W transepcie południowym znajduje się następny witraż stworzony przez Jana Haecka w 1538 roku. Ukazuje on Ludwika II Węgierskiego z żoną, klęczącą przed Trójcą Świętą, a także św. Ludwika i Matkę Boską z Dzieciątkiem. Wspaniała barokowa ambona z 1699 roku, przedstawiająca wygnanie Adama i Ewy z raju, jest dziełem H.F. Verbruggena. W październiku 2000 roku zamontowano imponujące organy mające 4300 piszczałek. Są one dziełem niemieckiego budowniczego Gerharda Grenzinga.
Długość budowli to 114 metrów, szerokość zewnętrzna prezbiterium 57 metrów, wysokość sklepienia 26,5 metra, wysokość wież 64 metry. Na zewnątrz katedra w całości zbudowana jest z kamienia dostarczonego z kamieniołomu Gobertange. Zachodnia fasada z trzema portalami zwieńczonymi szczytami i dwie wieże są typowe dla francuskiego gotyku. Wyjątkiem jest brak rozetowych okien, które zastąpiono dużymi oknami w stylu brabanckiego gotyku. W południowej wieży mieści się carillon z 49 dzwonami. Największy z nich to ważący 7 ton Salvator odlany w 1481 roku.
Adres:
Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles, |
openingstijden van de kerk:
|
Cena biletu do kościoła:
Vrije toegang Cena biletu do skarbca:
Volwassenen: 2 Euro Dzieci poniżej 12 lat: za darmo |
maandag-vrijdag: 8.00-18.00
zaterdag: 8.00-18.00 (bezoek toegestaan tot 15.30) zondag: 8.00-18.00 (bezoek toegestaan vanaf 14.00) |